Auto club Karlovo
ЗА ДА ВИЖДАТЕ ПЪЛНАТА ВЕРСИЯ НА ТОЗИ ФОРУМ ВИ Е НУЖНА РЕГИСТРАЦИЯ

За и против карането на курсове на 16 год.

Предишната тема Следващата тема Go down

За и против карането на курсове на 16 год.

Писане by crazy_moto on Сря Яну 27 2010, 21:29

И 16-годишните да могат да карат шофьорски курсове и дори да получават книжка за кола. Това предлага Националният автоинструкторски съюз (НАИС), в който членуват 243 автошколи.

В момента предстои парламентът да гласува на първо четене промени в Закона за движението по пътищата.

Подобен текст не бил безрасъдство, а по-ефективна форма на контрол. Това заявява пред “Труд” Милена Тодорова, председател на НАИС. Според нея статистиката на тежките катастрофи показвала, че броят на смъртните случаи при шофьори без книжка е на второ място след тези, причинени от несъобразена скорост.

Огромна част от катастрофите се причинявали от тийнейджъри, които никога не са били обучавани от инструктор.

Подобна практика - и непълнолетните да карат курсове - има в много европейски страни и в САЩ. Идеята е те да получават свидетелство за управление с непълни права, каза Тодорова. Така например младите водачи трябвало да шофират под надзора на по-опитен шофьор до навършването на 18 години.

Друга интересна идея на автоинструкторския съюз е да отпадне образователният ценз за кандидат-шофьорите.

Изискването за основно образование е дискриминационно, още повече че имало много гимназисти, които четат по-зле от петокласници. Самите листовки трябвало да бъдат ситото. Ако курсистът не може да разбере какво пише в теста, нямало да издържи и теорията.

Според НАИС попълването на листовките трябва да става само в кабинети на изпълнителна агенция “Автомобилна администрация”. В момента се допуска теорията да се държи и в оборудван с видеозапис кабинет на автошколите.
Източник:http://www.dnes.bg/bulgaria/2010/01/18/16-godishnite-siadat-zad-volana.84312 дано да стане !!!
crazy_moto
начинаещ
начинаещ

Брой мнения : 29
Местожителство : sopot

Върнете се в началото Go down

Re: За и против карането на курсове на 16 год.

Писане by val_mcrae on Сря Яну 27 2010, 22:00

Аз съм съгласен курсовете да се карат на 16 , но книжка да се взима на 18, както е и сега мисля. Малко е рано на 16 годишните да дават газ по улиците, а те несъмнено ще искат да подражават на някого и ще има много проблеми.
Аз лично съм изкарал курсовете на 16 години, но и тогава бяха много по обемни и имаше полигонно каране и т.н. ...
val_mcrae
Admin
Admin

Брой мнения : 2305
Местожителство : Карлово

http://sites.google.com/site/autoclubkarlovo/

Писане by AgReS1VeN on Сря Яну 27 2010, 22:29

Сега курсове за B категория могат да се карат на 17г и 9месеца
И според мен не е редно да се дават книжки по на 16г, т'ва тука да не е Америка ( Very Happy ), нещо управниците много искат д аподръжаваме на страни който са със светлинни години пред нас.
AgReS1VeN
Рейсър
Рейсър

Брой мнения : 105
Местожителство : Карлово/Пловдив

Писане by iliqn_ on Нед Яну 31 2010, 20:02

И аз мисля че е много рано на 16 години да взимат книжка.Така си е добре както е сега като станеш пълнолетен тогава.
iliqn_
Рейсър
Рейсър

Брой мнения : 138
Местожителство : karlovo

Писане by Даниел Туйков on Нед Яну 31 2010, 21:08

Аз съм против промяна курсовете да се карат на по-ранна възраст ! Дори да се карат на 16 не вярвам, някой да удобри даването на свидетелство за правоуправление на дете, което е в разгара на пубертета си ...... а и идеята курса да се кара по-рано, а свидетелството да се дава по-късно според мен също не е добра защото представете си как някой учи едно дълго стихотворение и след 2 години ще трябва да го каже... Според мен тогава ще настъпи не лудница, а направо анархия по пътищата...
Най-добре е на прясно завършен курс да се започва добиването на опит ВЕДНАГА, а не след години, когато някои си спомнят минимално количество информация... и това е така не само за шофирането, а и за всичко останало !

Даниел Туйков
Модератор
Модератор

Брой мнения : 1122
Местожителство : Карлово

http://www.autoclubkarlovo.bulgarianforum.net/

Писане by SA4MATA on Сря Фев 10 2010, 22:02

Аз съм за Smile не мисля, че когато бях на 16 карах по-лошо от сега... Пък да не говоря и за шофьори с книжки които не можеха да си вкарат колите на канала в един гараж в който помагах на татко и се налагаше аз да го правя... Very Happy
SA4MATA
професионалист
професионалист

Брой мнения : 64
Местожителство : Анево

Писане by Ivan Filipov on Сря Мар 31 2010, 21:09

аз съм против това на4инание на 16 години да се карат курсове си е малко рани4ко
Ivan Filipov
Рейсър
Рейсър

Брой мнения : 415
Местожителство : karlovo

Писане by Sponsored content

Sponsored content

Предишната тема Следващата тема Върнете се в началото